Екип от водещи специалисти доказали се в цял свят ще се погрижат да направят мечтата ви реалност.
Използвайки най-модерните технологии, те помагат на двойките с репродуктивни проблеми.
Ин витро процедурата е вид асистирана репродуктивна технология. Това е метод, с помощта на който се извършва изкуствено оплождане на яйцеклетката. Оплождането се прави извън тялото на жената, в лабораторни условия, след което получения ембрион се връща в матката.
Ин витро процедурата преминава през няколко важни етапа, като крайната цел е успешно забременяване на жената. Но преди да се премине към ин витро оплождането, е важно да се проведе среща със специалист.
Така ще може да се определи здравословно състояние на мъжа и жената, да се проследи медицинската им история, както и да се направят необходимите изследвания, за да може да се избере най-подходящия метод.
Основните стъпки при ин витро процедурата са:
- стимулация на овариалния цикъл
- пункция на фоликули
- оплождане
- култивация
- ембриотрансфер
- резултат
Стимулация на овариалния цикъл
Стимулацията на овариалния цикъл представлява метод за стимулиране на хормоните. Това се случва благодарение на назначена терапия, при която се инжектират гонадотропни хормони, които са аналог на човешкия фоликулостимулиращ хормон.
По този начин се стимулират яйчниците да образуват множество фоликули. Продължителността на стимулацията варира, като тя е индивидуална за всеки организъм. Това зависи изцяло от физиологичното състояние и реакцията на тялото на жената, както и колко бързо се увеличава броят яйцеклетки.
Обикновено стимулацията започва от 2-рия ден на менструалния цикъл и приключва около 14-тия ден. По време на този етап вашият лекар ще ви наблюдава като назначава изследвания за измерване нивата на естрадиол в кръвта и ще провежда ултразвукови прегледи.
Така той ще може да проследи броя и размера на образувалите се фоликули, както и дебелината на маточната лигавица.
Пункция на фоликули
След като фоликулите достигнат необходимия брой и размери, то настъпва следващия етап от цялата процедура по ин витро оплождането, а именно пункция на овариалните фоликулите.
Преди да се пристъпи към тази втора стъпка от процедурата, 36 часа преди пункцията, се поставя инжекция с човешки хормон гонадотропин. Това помага за финалното узряване на фоликулите.
Пункцията на фоликулите представлява процедура, при която се извлича течността от фоликулите, в която плуват яйцеклетки. Това се извършва като с помощта на аспирационна игла се достига до яйчниците.
Самата процедура продължава между 15 и 30 минути, като жената е поставена под краткотрайна венозна анестезия. Изтеглената течност с яюцеклетките се предава на ембриолог, който ги оценява и ги подготвя за оплождане.
Междувременно в същия ден на пункцията, мъжът е необходимо да предостави семенна течност, която ще се обработи по различни методики. Според качеството на сперматозоидите се определя коя техника ще се използва за оплождането – обикновено ин витро или ИКСИ.
От изключителна важност е мъжът да е спазил полово въздържание поне 3-5 дни преди даване на пробата, както и да не е употребявал наркотични вещества или алкохол. Също така е добре да не е приемал антибиотици и да не е вдигал висока температура.
Оплождане
След като яйцеклетките и сперматозоидите бъдат подготвени за оплождане, ако параметрите на семенната течност са добри, то следва да се инкубират заедно с яйцеклетките в определено съотношение. Така се получава естествена селекция при оплождане.
В случай, че показателите на сперматозоидите не са добри, се използва метода ИКСИ, при който ембриолог анализира и избира най-годния сперматозоид и го инжектира в яйцеклетите. При този етап от изключително значение са качеството на въздуха в лабораторията, техниката и апаратурата.
Култивация
Ембрионите, които са се получили след оплождането, преди да бъдат поставени в маточната кухина, се култивират в лабораторни условия между 3 и 5 дни. За да оцелеят ембрионите, е необходимо тези условия да бъдат близки до тези на женския организъм.
Това се постига като бъдат поставени в специални инкубатори, които са с температура около 37°C и 99% влажност. Също така се използват и среди за култивиране, които се доближават до тази в маточните тръби и матката. По този начин се доближава до естествения цикъл на зачеването.
Ембриотрансфер
След като ембрионите бъдат отгледани в лабораторни условия, следват да бъдат оценени от ембриолог. Това се извършва с помощта на специфични методи. Те могат да включват – морфологични, имунологични и генетични показатели.
След техния подбор се пристъпва към ембриотрансфер. Ембриотрансферът представлява поставяне на ембрионите в кухината на матката през маточния канал. Тази процедура се извършва на третия или петия ден от направената пункция на фоликулите.
Ембриотрансферът отнема само няколко минути и е напълно безболезнен, при него не се налага поставянето на жената под анестезия, не се различава по нищо от обикновен гинекологичен прегрлед. Възможно е да останат ембриони, които са с добро качество. В тези случаи те могат да се замразят, за да бъдат използвани при следваща процедура.
Препоръчително е едно денонощие след извършване на процедурата, жената да се пази като избягва физическо натоварване и стрес. След това може да се върне към нормалното си ежедневие.
Резултат
Последната стъпка от процедурата по инвитро оплождането е кръвен тест за бременност, който ще покаже дали е завършила успешно.
След като минат 10 – 14 дни от извършването на ембриотрансфера, може да се направи кръвен тест, с който да се отчете така наречения хормон на бременността (Total beta-HCG). Уринарният тест може да се извърши в къщи около 14-ти ден от процедурата, тъй като преди това има опасност да не даде достоверни резултати.
В случай на положителен тест за бременност предстои извършването на ехографски преглед. Той се прави на 20-тия ден след ембриотрансфера.
Успеваемост
До колко успешна ще е ин витро процедурата зависи от редица фактори, сред които са физиологичното състояние, възрастта на жената, както и използваните техники и методи на оплождане. Средният процент на успеваемост е около 20-30%. В Турция има клиники, които са достигнали над 60% успеваемост, благодарение на модерната технология, с която разполагат.
HealthyMed ще ви помогне при избора на лекар и клиника, ще ви предостави необходимата информация, за да може вие да се чувствате конфортно и в сигурни ръце.
Ние ще бъдем до вас през целия цикъл. Екипът ни е само от медицински специалисти, които могат да отговорят на всеки ваш въпрос и да ви дадат най-правилния съвет. След завършване на процедурата в Турция, ние ще ви помогнем да проследявате процеса в България, както и насоки за болници и лекари, които да присъстват в най-важния ден в живота ви - раждането!
След раждането ще ви помогнем със съвети и консултации за първи жрижи за бебето, кърмене, къпане, режим и възстановяване, независимо дали става дума за оперативно или нормално раждане.
Не се колебайте да се свържете с нас!